בדיקת הסקר הגנטי המקיפה ביותר בישראל

מהי בדיקת MyScreen ?

בדיקת MyScreen הינה בדיקת סקר גנטי מורחב המקיפה והמותאמת ביותר לאוכלוסייה בישראל. הבדיקה מבוצעת במכונים הגנטיים בארץ בסטנדרטים מחמירים. מטרתה של הבדיקה להפחית את הסיכון להולדת ילד חולה.
הבדיקה מכסה 508 מחלות ומעל 1900 מוטציות השכיחות בקרב האוכלוסיה הישראלית מכלל העדות והמוצאים (יהודים ולא יהודים).
רשימת המחלות כוללת את כל המחלות אשר נכללו בסל הבריאות וכן אלו שאושרו ע"י האיגוד הגנטי וטרם הוכנסו לסל הבריאות (למעט בדיקת ה- Fragile X הכלולה בסל הבריאות ותבוצע בשיטה אחרת).
בנוסף מכילה הבדיקה מחלות חשובות רבות לפי המלצות המכונים הגנטיים אשר לא נכללות בסל הבריאות כיום או בבדיקות סקר המבוצעות בחו"ל. היועץ הגנטי יפרט בפניך את יתרונות הבדיקה ומגוון האפשרויות העומדים לרשותך.

מהי בדיקת סקר גנטי ?

בדיקת סקר גנטי מזהה האם הינך נשא/ית לאחת מהתסמונות הגנטיות הנכללות בבדיקה. בבדיקה כלולות בדר"כ מחלות רבות ובכל מחלה מגוון המוטציות השכיחות בישראל. המונח "נשאות" מתייחס למצב שבו אדם בריא לחלוטין נושא במטען הגנטי שלו שינוי/ליקוי גנטי ("מוטציה") באחד מהעותקים של גן מסויים בעוד העותק השני תקין. הסיכוי להיות נשא למחלה גנטית תורשתית כלשהי בקרה האוכלוסיה הישראלית מוערך ב 40-20%. רק כאשר שני בני הזוג נמצאו נשאים לאותה מחלה קיים סיכוי של 25% ללידת ילד חולה במחלה. בישראל קיימת תוכנית סקר גנטי מצוינת ובדיקות רבות נכללות בסל הבריאות כגון Tay Shacs, CF ועוד. עם זאת, תוכנית זו מכסה רק את המחלות השכיחות ביותר בהתאם לקריטריונים של שכיחות המחלה וחומרתה. דוגמא לכך היא מחלת ה- CF שבה נבדקות כיום רק 19 מוטציות בסל הבריאות מתוך מאות מוטציות אפשריות. בדיקת ה- MyScreen מכסה 242 מוטציות ידועות בגן ה- CF ובכך הסיכוי לאתר נשאים למחלה זו עולה. כמו כן מכסה הבדיקה מאות מחלות נוספות שכלל לא כלולות כיום בסל הבריאות.

למי מומלץ לבצע את הבדיקה ?

מה משמעות תוצאות הבדיקה ?

אם נמצא שאחד ההורים הוא נשא של מוטציה לתסמונת ספציפית מהתסמונות הנבדקות, תיבדק נשאותו של בן הזוג השני לכל המוטציות (הנבדקות בסקירה) בתסמונת זו. אם שני בני הזוג נמצאו נשאים לאותה תסמונת תופנו ליעוץ במכון הגנטי בו יינתן הסבר מקיף על האפשרויות העומדות בפניכם בהמשך ההיריון.

היכן ניתן לבצע את הבדיקה ?

  • מרכז רפואי רבין (בילינסון) – מכון גנטי –  03-9377658
  • מרכז רפואי כרמל- מכון גנטי – 04-8250344
  • מעבדות זר – 3486*
  • מרכז רפואי מאיר – מכון גנטי – 09-7471365
  • מרכז רפואי בני ציון – מכון גנטי – 04-8359475
  • מכון גנטי סורוקה- 08-6403439
  • מכון גנטי וולפסון – 03-5028536

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

גלילה לראש העמוד